Свет

play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

На снимка објавена на социјалните мрежи се гледа како човекот, кој во саботата се обиде да го убие Доналд Трамп, ползи по покривот на зградата од каде што пукаше, додека неколку посматрачи избезумено им укажуваат на опасноста на полицајцит
Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Четириесет и осум часа пред да отвори оган врз поранешниот претседател Доналд Трамп, 20-годишниот Томас Метју Крукс застанал неколкупати во и околу неговиот приградски град Питсбург.
Read more

Во Латвија од утре се враќа воениот рок, европските држави ја разгледуваат можноста повторно да се служи војска

Oд утре по случаен избор во Латвија може да се одлучи кој ќе се приклучи на армијата, а кој не. Од оваа година во таа балтичка земја повторно важи обврската за отслужување војска.
Read more

Прво интервју на Трамп по атентатот: Мора да умреш за да имаш култна фотографија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во неговото прво интервју откако преживеа обид за атентат, рече дека го изменил својот говор за претстојната републиканска национална конвенција по нападот.
Read more

Песков: Путин не планира да контактира со Трамп по атентатот

Рускиот претседател Владимир Путин не бил во контакт со поранешниот американски претседател Доналд Трамп по обидот за атентат во Пенсилванија и не се планирани никакви контакти, изјави денеска прес-секретарот на рускиот претседател, Дмитри
Read more

Орбан испрати мировен план до лидерите на ЕУ по посетата на Украина и Русија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, по посетата на Украина, Русија и Кина, ги информираше лидерите на ЕУ за резултатите од неговата „мировна мисија“ и за предлозите на Будимпешта за мир.
Read more

Бајден ѝ се обрати на нацијата: Време е да се смират страстите

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи формалниот амбиент на Овалната соба на Белата куќа за да ги замоли Американците да ја намалат политичката температура и да запомнат дека се соседи, а не непријател
Read more

Медведев: Трамп веќе е победник, само да не го убијат

Read more
play_arrow

ФБИ откри детали за атентаторот на Доналд Трамп: Многу го матретирале

Атентаторот на Доналд Трамп дејствувал сам и употребил легално купена пушка за да го нападне поранешниот американски претседател, соопштија вчера претставници на ФБИ, додавајќи дека нема индикации дека осомничени
Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Сопругата на поранешниот американски претседател Меланија Трамп го нарече напаѓачот на нејзиниот сопруг „монструм“ кое го гледа нејзиниот сопруг како нечовечка политичка машина и се обиде да ја „згаси страста на
Read more
play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Доналд Трамп вчера одржа предизборен митинг во Пенсилванија, а потоа се слушнаа истрели.
Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, зборуваше за нападот врз Доналд Трамп во САД и испрати низа пораки до американското раководство.
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more