1.МФЛ 2019/20

Викендов продолжува македонската фудбалска лига

Возбудувањата во нашата најдобрата фудбалска лига продолжуваат утре кога почнува пролетниот дел, а мразот ќе го скршат Вардар и Македонија ЃП.

Со еден натпревар во сабота и четири в недела почнува втората полусезона во македонската прва лига. Честа да го отворат пролетниот дел ќе ја имаат фудбалерите на лидерот Вардар кои на „Тоше Проески“ од 14 часот ќе ги пречекаат „Лавовите“ од Ѓорче. Натпреварот ќе биде емитуван и со директен пренос на МРТ1 и на Арена Спорт 1.

Наредниот ден, в недела, ќе се одиграат сите останати натпревари од ова 19-то коло.

Се очекува најинтересно да биде во Струмица каде се среќаваат два актуелни шампиони од минатата сезона. Куп победникот Академија Пандев ја пречекува Шкендија која е бранител на пехарот од лигата. За разлика од другите, овој натпревар ќе почне еден час порано, односно од 13.00 заради директниот пренос на МРТ1.

Комплетно изменетиот состав на Работнички првиот тест ќе го има на бреговите на Охридското Езеро каде гостува кај Струга бркајќи бодови во обид да се добрижи до сигурната зона.

Симпатичниот Борец гостува во Скопје кај Шкупи, додека Ренова го пречекува Силекс кој со делбата на третото место изненади во есенскиот дел.

Сабота:

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Вардар - Македонија ЃП (14 ч.)
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Недела:

Стадион „Благој Истатов“ во Струмица
Академија Пандев - Шкендија (13 ч.)
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Силекс (14 ч.)
Судија: Марјан Младеновски (Скопје)

Стадион „Градска Плажа“ во Струга
Струга - Работнички (14 ч.)
Судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип)

Стадион „Чаир“ во Скопје
Шкупи - Борец (14 ч.)
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Фудбал

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Read more

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Спорт

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе