Вишеградска група В4 филмски вечери во Кинотеката

Во рамките на априлската филмска програма на Кинотеката ќе се одржи циклус филмови „Вишеградска група В4 филмски вечери“, посветена на кинематографиите на Чешка, Полска, Словачка и Унгарија, кои се дел од Вишеградската група.

Циклусот ќе почне на 5 април во 20 часот со проекцијата на комедијата „Празни шишиња“, во режија на Здењек Свјерак, по што ќе следува проекцијата на филмот „Студена војна“ на Павел Павликовски на 6 април. Веќе следната недела ќе бидат прикажани и филмовите „Инвалид“ на словачкиот режисер Јонас Карасек на 12 април и „Плоштад Москва“ на унгарскиот режисер Ференц Торок на 13 април.

Сите проекции се бесплатни за сите посетители.

Распоред:

5 АПРИЛ (ПЕТОК) 20:00 ч.
„ПРАЗНИ ШИШИЊА“
(Vratné láhve)

Игран филм, Чешка
2007, 104 мин, ДЦП
Режија: Јан Сверак (Jan Sverák)
Сценарио: Здењек Свјерак (Zdeněk Svěrák)
Улоги: Здењек Свјерак, Даниела Коларова, Павел Ландовскиј (Zdeněk Svěrák, Daniela Kolárová, Pavel Landovský)

65-годишниот наставник Јозеф се повлекува од наставата откако бил прекорен затоа што полил со вода еден негов дрзок ученик. Избегнувајќи ја својата сопруга која е разочарана од него, тој се вработува во одделот за враќање шишиња во супермаркет во Прага. Кога не фантазира за жени на половина негова возраст – Јозеф почнува да шпекулира и да ги нарушува животите на клиентите и соработниците.

Remote video URL

6 АПРИЛ (САБОТА) 20:00 ч.
„СТУДЕНА ВОЈНА“
(Zimna wojna)

Игран филм, Полска, Франција, Обединето Кралство
2018, 88 мин, ДЦП
Режија: Павеу Павликовски (Paweł Pawlikowski)
Сценарио: Павеу Павликовски, Јануш Гуовацки (Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki)
Улоги: Јоана Кулиг, Томаш Кот, Борис Шиц (Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc)
Директор на фотографија: Лукаш Жал, (Łukasz Żal)

Композиторот Виктор и уметницата Зула, две индивидуи од различни социјални средини, се сретнуваат и се заљубуваат, веднаш по Втората светска војна. Набрзо Виктор почнува да ја убедува девојката да ја напуштат комунистичка Полска и да пребегаат во Франција, во потрага по подобар живот.

Remote video URL

12 АПРИЛ (ПЕТОК) 20:00 ч.
„ИНВАЛИД“
(Invalid)

Игран филм, Словачка
2023, 112 мин, ДЦП
Режија: Јонас Карасек (Jonas Karasek)
Сценарио: Томаш Душичка (Tomáš Dušička)
Улоги: Грегор Холошка, Здењек Годла, Хелена Крајциова (Gregor Holoska, Zdeněk Godla, Helena Krajciová)

Лако е некогашен работник на одржување во локален музеј во еден мал анонимен град во Словачка. Неговиот незгоден карактер го доведува во тешка ситуација. Тој останува инвалид по една средба со група безмилосни измамници. Врзан за инвалидска количка и со неговиот живот во спирала, сфаќа дека правдата изгледа неостварлива, па одлучува да ги преземе работите во свои раце, тргнувајќи во одмаздничка мисија. Во тоа му помага неговиот нов пријател Габо, локален Ром, кој му овозможува на Лако да ги види работите од нова перспектива.

Remote video URL

13 АПРИЛ (САБОТА) 20:00 ч.
„ПЛОШТАД МОСКВА“
(Moszkva tér)

Игран филм, Унгарија
2001, 89 мин, ДЦП
Режија: Ференц Терек (Ferenc Török)
Сценарио: Ференц Терек (Ferenc Török)
Улоги: Габор Карајош, Естер Бала, Ерзи Папаи (Gábor Karalyos, Eszter Balla, Erzsi Pápai)
Директор на фотографија: Даниел Гараш (Dániel Garas)

1989 година е една од најважните години за земјите во Источна Европа. Во тогашна Унгарија, неколку адолесценти воопшто не се интересираат за клучните промени во нивната средина. Напротив, продолжуваат понатаму со секојдневниот живот, запознавајќи девојки, дружејќи се на забави, излегувајќи речиси секоја вечер, препишувајќи на матурските испити. Секојдневието навидум продолжува, но ништо повеќе нема да биде како што било.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Култура

Од вечерва европски филмови во Охрид под ѕвездите – стартува новото издание на Beach Film Festival

Read more

Уметниците Пандора Апостолоска-Саздовска и Сашо Саздовски изложуваат во Грал

Read more

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Read more

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Read more
 

Вести

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Читај повеќе

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Читај повеќе

Цената на златото е највисока во историјата

Читај повеќе

Голем пожар избувна на граничниот премин Евзони, патот е затворен

Читај повеќе

Владата именуваше директори на повеќе институции. Кои се новите имиња?

Читај повеќе