Во Индонезија пронајден цицач што не е виден повеќе од 60 години

Научниците пронајдоа вид цицач на планините Киклопи во Индонезија, кој има боцки како еж, муцка на мравојад и стапала на крт, а последен пат е виден пред повеќе од 60 години.

Ехидна со долг клун на Атенборо, именувана по британскиот натуралист Дејвид Атенборо, беше фатена на камера првпат на последниот ден од четиринеделната експедиција предводена од научници од Универзитетот „Оксфорд“.

Кога се спуштил од планината на крајот од патувањето, биологот Џејмс Кемптон на последната мемориска картичка од повеќе од 80 камери на оддалечени локации нашол снимка од малото суштество како шета низ шумските грмушки.

Remote video URL

„Имав големо чувство на еуфорија, но и олеснување затоа што поминав толку долго на теренот без награда, до последниот ден“, рече тој опишувајќи го моментот кога првпат ја видел снимката.

Ехидни го делат своето име со митско суштество од грчката митологија, кое е половина жена и полузмија.

Тимот научници ги опиша како срамежливи, ноќни жители, кои е многу тешко да се најдат.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Вести

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Read more

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Read more

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе