Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

МИА/КАЈГАНА
/ 21.01.2021 / 18:17

Италијанската полиција денеска уапси 50 луѓе и покрена истрага против истакнатиот политичар Лоренцо Џезе, во рамки на акцијата против моќната мафија Ндрангета.

– Истрагата јасно го открива она што го зборувавме со децении. Ндрангета помалку употребува оружје, но има сè повеќе врски со бизнисот и политиката, изјави обвинителот Никола Гратери, кој минатата недела го започна едно од најголемите судења во Италија.

Читајте следно: Историски процес: 350 мафијаши на Ндрангета изведени пред суд во Италија

Меѓу оние кои се под истрага е и Лоренцо Џеза, лидер на малата партија Унија на демохристијаните и центарот (УДЦ), кој минатата недела го привлече медиумското внимание откако ја одби понудата на премиерот Џузепе Конте да се приклучи на владејачката коалиција, која го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот.

Гратери истакна дека Џеза е осомничен дека нудел бизнис договори за Ндрангета во замена за услуги.

Џеза, кој во Европскиот парламент ја застапува јужна Италија, ги отфрли обвинувањата, но рече дека ќе поднесе оставка од претседателската функција во партијата.

URL

Полицијата во Калабрија соопшти дека во текот на оваа акција извршила повеќе од 250.000 прислушкувања на телефони и тајни снимки кои помогнале да се покаже како припадниците на Ндрангета користеле повеќе водечки компании за перење пари и отворање лажни сметки за даночни измами.

На судењето, кое почна минатата недела, на обвинителна клупа се најдоа 355 осомничени  припадници на криминалната организација и нивни помагатели од светот на бизнисот и политиката.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе