Во кои години мажите се најдобри во кревет?

Сексуалниот нагон значително се менува со текот на годините. На прв поглед може да изгледа дека хормоните имаат главна улога кога станува збор за желбата за секс, но не е така во сите случаи.

Важна улога во создавањето на либидо имаат и други фактори од психичка, социјална и физичка природа. Поради тоа често се случува луѓето кои би требало да бидат на врвот на својата сексуална моќ всушност да имаат помало либидо од постарите луѓе.

Мажите во дваесеттите години

Во текот на дваесеттите години мажите имаат високо ниво на тестостерон, хормон одговорен за сексуалната возбуда, поради што обично имаат и посилен сексуален нагон.

Од друга страна, околу 8% од мажите на оваа возраст доживуваат повремени проблеми со еректилна дисфункција. Станува збор за состојба која настанува како последица од здравствен или психички проблем поради што е неопходен разговор со доктор за да се утврди причината за оваа појава.

Мажите во триесеттите и раните 40 години

Иако тестостеронот почнува полека да опаѓа околу 35-тата година, многу мажи и понатаму имаат силен сексуален нагон во текот на овие години. Нивото на тестостерон обично опаѓа за околу 1% годишно, но кај некои мажи може да опаѓа и побрзо, а тоа влијае на сексуалниот нагон.

Покрај тоа, многу мажи на оваа возраст чувствуваат голем стрес поради работата, семејството и другите обврски и тоа може да влијае на заинтересираноста за секс.

Мажите на 50+

За мажите на оваа возраст, кои се со добро ментално и физичко здравје, не постои причина зошто не треба да продолжат да уживаат во сексуалниот живот.

Но, во овие години често се појавува проблем со еректилна дисфункција односно ерекциите стануваат поретки и недоволно силни за сексуален однос. Самото стареење не е главна причина за еректилна дисфункција, туку здравствените проблеми кои доаѓаат со годините како што се срцеви заболувања, дијабетес, висок холестерол и лекови кои се користат за нивно лечење.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Љубов и секс

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Read more

Љубовен хороскоп за јуни: Биковите пред брак, Јарците се навраќаат на стара љубов

Read more

Секси игри: Што е фетиш и кој е твојот?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе