Во која европска земја луѓето најмногу вежбаат?

А.С.
/ 20.09.2022 / 15:04

Речиси секој втор жител на Европската Унија вели дека никогаш не вежба или спортува, покажува новото истражување спроведено меѓу испитаниците кои живеат во земјите-членки на ЕУ.

Според истражувањето на Евробарометар на ЕУ, бројот на оние кои не вежбаат е зголемен на 45 отсто во споредба со 2009 година, кога 39 отсто од испитаниците одговориле дека не вежбаат. Дополнително, речиси секој петти испитаник или 17 отсто одговориле дека вежбаат помалку од трипати месечно.

Вкупно 32 отсто од жителите на ЕУ вежбаат најмалку еднаш неделно, а само 6 отсто вежбаат најмалку петпати неделно.

Забележана е и географска разлика меѓу испитаниците и склоност кон секаков вид вежбање.

Учесниците во истражувањето кои живеат во северните земји-членки на ЕУ се поактивни вежбачи.

Истражувањето покажа дека вежбаат 71 отсто од Финците, 63 отсто од Луксембуржаните и 60 отсто од Холанѓаните.

Анкетата, исто така, покажа дека 73 отсто од Португалците, 68 отсто од Грците и 65 отсто од Полјаците не се занимаваат со физичка активност и веројатно никогаш нема да се занимаваат.

Студијата покажа дека физички активните жители на Европа се претежно вработени, добро образовани и финансиски стабилни мажи.

Поразителен е фактот дека дури 49 отсто од жените никогаш не вежбаат, наспроти 40 отсто од машките испитаници.

Само 13 отсто од луѓето кои го напуштиле училиштето на 15-годишна возраст (или дури и помлади) вежбаат најмалку еднаш неделно, во споредба со 42 отсто од оние кои го продолжиле своето образование до најмалку 20-годишна возраст или подолго.

Само 22 отсто од невработените испитаници вежбаат најмалку еднаш неделно во споредба со 45 отсто од менаџерите кои редовно вежбаат еднаш неделно.

Истражувањето покажа дека е помала веројатноста посиромашните луѓе, кои имаат потешкотии да ги платат основните сметки за живот (околу 20 проценти од нив), редовно да вежбаат секоја недела во споредба со оние кои немаат такви финансиски потешкотии или речиси никогаш не се среќаваат со нив (36 проценти).

Недостатокот на време е главната причина што ја наведоа испитаниците за да го оправдаат фактот дека не вежбаат (41 отсто), а потоа следи недостатокот на мотивација или интерес (25 отсто).

За време на пандемијата на COVID-19, една третина или околу 34 отсто од испитаниците вежбале поретко, 18 отсто целосно престанале да вежбаат, 34 отсто продолжиле со физичка активност со исто темпо, а 9 отсто го зголемиле бројот на тренинзи.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Фит

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Read more

Три причини зошто боксот е одличен начин за вежбање на телото и умот

Read more

Колку калории треба да внесувате за да билдате мускули?

Read more

За совршена линија: Пилатес вежби од кои се топат масните наслаги

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе