Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Љубљана, 24 мај 2020 (МИА) – Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Болнички, од COVID-19 се лекуваат само уште 18 лица, од кои четири со потешка форма на болеста се на одделите за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во земјата вкупно беа инфицирани 1.468 лица.

Словенија е првата земја во Европа која прогласи победа врз коронавирусот.

Рестораните и кафулињата во главниот град Љубљана се полни со гости, а отворени се и внатрешните делови на објектите.

Сепак, здравствените власи неколку пати потенцираа дека ваквиот добар резултат во справувањето со коронавирусот се должи исклучиво на големата дисциплина на граѓаните, навремените мерки на Владата и одговорното однесување на сите општествени чинители.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Регион

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Read more

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од среда

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Читај повеќе

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе