ФОРМУЛА 1 2023

Волф: Ова е неприфатливо, ова е мојот најлош викенд во Ф1

Ф1
Макфакс
/ 06.11.2023 / 18:56

Првиот човек на Мерцедес, Тото Волф, викендот во Саун Паолу го нарече „неприфатлив“, па дури и најлош во неговата кариера.

По одличните изданија во Остин и Мексико Сити, и една година по победата на истото место, Мерцедес се надеваше на уште едно одлично издание на „Интерлагос“.

Сепак, викендот во Бразил беше кошмарен за Мерцедес. Луис Хамилтон и Џорџ Расел во квалификациите се мачеа со брзината, а во спринтот и самата трка имаа проблем со темпото во трката.

Епилогот на сѐ беше четвртото место на Расел во спринтот и откажувањето во 57. круг од трката, додека Хамилтон беше седми во спринтот, а ден подоцна на официјалната трка осми.

Според Тото Волф, недостатокот на перформанси прикажан во текот на викендот е збунувачки за него, а не нешто што тимот едноставно треба да го поправи.

„Имплементацијата на перформансите беше добар, но моментумот не се засноваше на тоа да бидеме речиси најбрзи во еден момент, а во следниот да завршиме таму каде што завршивме… на 8. место“, рече Волф. „За мене лично ова беше најлошиот викенд во последните 13 години“.

„Тотално збунувачки и во исто време неприфатливо за сите нас. Ние сме одговорни, ние сме солидна екипа, но не изгледаше дека сме солидна екипа“.

„Гледајќи ги последните три трки, бевме една секунда зад Макс, а една недела подоцна не нема никаде. Мислам дека ова едноставно не е во ред“.

Мерцедес додаде дека нема едноставен одговор зошто во Бразил имале толку лошо темпо во трката. Сепак, Волф призна дека биле премногу конзервативни со висината на болидот, што може да биде значаен фактор.

По дисквалификацијата на Хамилтон од второто место на Големата награда на САД поради грешка на болидот, се чини дека тимот жртвуваше повеќе отколку што беше потребно во Бразил за да се осигура дека овојпат нема проблеми со правилата.

„Го кренавме болидот премногу високо… но тоа не беше главната причина за апсолутен лош викенд“, додаде Волф.

„Нешто суштински не беше во ред, првенствено механички. Не е задното крило и не е висината на болидот, бидејќи зборуваме за милиметар или два“.

Запрашан дали оваа трка покажа дека тимот не научил ништо за нивниот болид за 12 месеци, Волф рече:

„Тоа е збунувачки. Од навистина брз автомобил, најдобро избалансиран, но и среќни возачи, до кошмар. Како е тоа воопшто можно? Што е тоа? Што е проблемот? Нема да ме изненади доколку ги анализираме болидите во следните неколку дена и дознаеме дека има механички проблем со начинот на кој ги поставивме или нешто слично. Ќе видиме!”

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе