Volvo EM90 е „дневна соба на тркала“ што вози преку 700 километри на струја

Иако во Volvo најдоа врска со еден постар модел, факт е дека ова е сепак првото миникомбе на шведскиот производител. И тие информации треба да се земат со резерва.

Volvo го најави новиот EM90 како духовен наследник на многу успешниот Duett од 1953 година, но како разноврсно возило за испорака достапно во голем број различни изведби, па дури и како кабриолет.

Понатаму, EM90 е Volvo само во дизајнерска смисла. Сè друго доаѓа од Кина, поточно моделот 009 на кинескиот бренд Zeekr, кој исто така е во сопственост на истиот сопственик - компанијата Geely. Сè друго е исклучително добро и разумно сложено.

Така, EM90 е естетски далеку поуспешен од неговиот кинески близнак. Пред сè, се карактеризира со помирен стил со добро интегрирани детали од шведската школа за дизајн. Однапред има препознатливи светла и маска, од страна, добро поставени бандажи со дијаметар до 20 инчи, а одзади наједноставната можна верзија на браникот со вертикално исечени врати.

Веќе надворешниот изглед јасно укажува дека се работи за крузер чии основни простории се удобноста во возењето и буквално атмосфера како да седите во дневна соба. Во кабината се влегува преку огромни лизгачки врати на секоја страна од возилото, а внатре има кабина со шест фотелји во три реда. Секој од нив е подвижен во сите правци, вентилирани површини и првокласна удобност.

Навистина, екранот што се спушта од покривот е, со 15,6 инчи, двојно поголема од дијагоналата на BMW Серија 7, но е сосема доволен за да обезбеди забава при патувањето. Инфозабавниот екран е минимално помал (15,4"), а кокпитот е дигитален. Важно е дека EM90 лесно може да стане сала за состаноци, канцеларија или спална соба. Амбиенталното осветлување е корисно во ова, но и совршениот аудио систем HiFi со 21 звучник и потписот на Bowers & Wilkins.

И можеби најдоброто од сè е што Volvo го дизајнираше овој производ со разумност. Најдобар пример за ова е погонот. Од едната страна, тој инсталираше (назад) електричен мотор од 200 kW/272 КС што ги придвижува задните тркала за да ја придвижи оваа кутија од 5,2 метри до 100 км/час за 8,3 секунди и до 180 км/час.

Од друга страна, поставена е огромна батерија со капацитет од 116 kWh, па и покрај неблагодарната форма, автономијата е одлична. Од Volvo истакнуваат дека досегот е над 738 км според стандардот CLTC, а полнењето од 10 до 80% трае само 30 минути. Секако, реално е да се очекуваат помоќни перформанси со два електромотори за попребирливи корисници.

Да повториме, најголемиот Volvo се протегаше до 5206 mm во должина, 2024 mm во ширина и 1859 mm во висина. Тежи како најтешкото BMW, преку 2,7 тони. Моментално се нуди исклучиво во Кина и по цена од нешто повеќе од 818.000 CNY или нешто под 105.000 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе