Volvo XC60 е прогласен за најдобар светски автомобил на годината

Во традиционалниот избор за „Светски автомобил на годината“, чие финале се одржува во рамките на саемот на автомобили во Њујорк, титулата за 2018 година му припадна на SUV моделот Volvo XC60. Тоа е воедно и првиот Volvo во историјата кој станал светски автомобил на годината.

Volvo XC60 зад себе ги остави преостанатите двајца финалисти, Mazda CX-5 и Range Rover Velar, а ова е друга значајна титула за шведскиот произведувач за помалку од еден месец, откако кон почетокот на март Volvo XC40 беше прогласен за „Автомобил на годината во Европа“.

Volvo XC60 стана најдобар на светот преку гласовите на жирито составено од 82 меѓународни новинари за автомобили, а во поширокиот избор за признанието, „Светски автомобил на годината 2018“, се најдоа уште и Nissan Leaf, Alfa Romeo Giulia, Toyota Camry, Kia Stinger, BMW X3, Land Rover Discovery и Volkswagen T-Roc.

Инаку, за најдобар автомобил на светот во 2017 година исто така беше еден SUV, односно станува збор за Jaguar F-Pace.

Покрај главната награда, во Њујорк се доделени признанија за уште пет категории.

За најдобар луксузен автомобил на годината е избран Audi A8, додека титулата за најдобар спортски автомобил за 2018 година му припадна на BMW M5.

Во категоријата најдобар „урбан“ автомобил на светот за 2018 година триумфираше Volkswagen Polo.

За „најзелен“ автомобил на светот (возило со најдобри еколошки карактеристики), прогласен е електричниот Nissan Leaf, а најдобро дизајниран автомобил за 2018 година, според мислењето на жирито е Range Rover Velar.

реклама

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе