Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

На денешен ден пред точно 18 години, осносно во 2002 година, Кометал Ѓорче Петров во реванш-финалниот натпревар од женската Лига на шампиони го совлада Херц и конечно стана европски шампион.

Кометал славеше уште на првиот натпревар во Унгарија со 27:25, а реваншот под Кале го доби со четири разлика, односно 26:22 на огромна радост на публиката која ја исполни салата до последното место. На плоштадот „Македонија“ во Скопје на голем видео-бим натпреварот го следеа сите оние кои не успеаја да набават билет, а и покрај дождот атмосферата беше одлична.

Во таа златна генерација во македонскиот ракомет играа Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Олга Бујанова, Луминица Дину, Наталија Малахова, Андријана Будимир, Лариса Киселова, Анжела Платон, Милева Велкова, Мирјана Чупиќ, Оксана Плошчинска, Ана Андрјушенко, Ирина Калиниченко и Елена Златановска. Клубот беше спонзориран од Трифун Костовски кој беше најзаслужен за создавањето на тимот.

Remote video URL

Тоа беше второ финале за Кометал откако првото во 2000 година го загуби од австриски Хипо. Во 2005 по трет пат стигна до финалето, но загуби од дански Слагелсе.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе