Вселенскиот отпад најден во Австралија припаѓа на ракета на SpaceX

Остатоците од ракетата SpaceX паднале на австралиско тло минатиот месец. За среќа нема евидентирани човечки жртви, а не настанала ниту материјална штета.

Минатиот викенд светот нетрпеливо го очекуваше падот на остатоците од дел од ракетата на кинеската вселенска мисија на Земјата. Многумина ја критикуваа Кина и нејзината вселенска програма бидејќи лансирањето на вакви ракети, за кои не се знае каде ќе завршат остатоците, е опасно и постои можност да паднат на населени места.

За среќа, деловите од кинеската ракета што паднаа меѓу Борнео и Филипините зад себе не оставија жртви или материјална штета.

Но, тоа не е единствениот вселенски отпад што заврши на нашата единствена планета минатиот месец. Веќе извесно време се зборува за остатоците од ракета (некои се големи и до 3 метри) кои се пронајдени во Австралија, во областа на Снежните Планини во Нов Јужен Велс. Тие остатоци немаат никаква врска со кинеската ракета, туку се шпекулираше дека припаѓаат на SpaceX, а тие шпекулации сега се потврдени.

Агенцијата потврди дека остатоците припаѓаат на мисијата SpaceX, објави Австралиската вселенска агенција, која веќе стапила во контакт со американските колеги за да се договорат што да прават со тие делови од ракетата. Остатоците паднаа на земја на 9 јули, кога локалното население беше вознемирено од силна експлозија, а покрај пронајдените три дела од ракетата, надлежните предупредуваат дека е можно да има повеќе делови од ракети на поширокото подрачје.

Она што е особено интересно е дека станува збор за остатоци што се создадени за време на мисијата лансирана во ноември 2020 година. Како што објасни Касандра Стир, заменик-директор на Вселенскиот институт на Австралискиот национален универзитет, според меѓународното вселенско право, остатоците и остатоците од вселенските објекти треба да се вратат на компаниите или владите кои ги поседуваат.

Исто така, бидејќи се работи за американско летало, тие се одговорни и за секоја штета предизвикана од падот на овие остатоци. Астрофизичарот д-р Бред Такер за медиумите изјави дека тоа можело да биде смртоносен настан и дека имаме среќа што никој не бил повреден.

Remote video URL
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Вести

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Read more

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе