Вселенското летало Psyche на НАСА тргна на шестгодишно патување

Леталото Psyche, кое ѝ припаѓа на американската вселенска агенција НАСА, беше успешно лансирано и го започна своето шестгодишно патување до истоимениот астероид.

Астероидот Психа, според научниците, некогаш бил делумно јадро на една планета во раните денови на Сончевиот Систем. Астероидот богат со железо и никел може да содржи индиции поврзани со формирањето на планетите вклучувајќи ја и Земјата. Името го добил според божицата Ψυχή од хеленската митологија (Психа на македонски, Psyche на англиски). Била божица на душата, родена како преубава смртничка која поради убавината станала бесмртна. Била сопруга на богот Ерос со кој ја имала ќерката Хедона.

Вселенското летало Psyche беше лансирано кон крајот на минатата недела со ракетата Falcon Heavy на SpaceX од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, а податоците од телеметријата покажаа дека пристигнал во вселената во добра состојба. Мисијата беше одложувана неколку пати, но лансирањето конечно се случи.

На леталото ќе му бидат потребни околу 6 години за да стигне до астероидот, а потоа ќе орбитира 26 месеци, проучувајќи го со различни инструменти. Ќе користи камери за поглед одблиску, магнетометар за пребарување на магнетното поле, спектрометар на гама зраци за откривање на високоенергетски гама зраци и неутрони, како и радио антена за мапирање на гравитацијата на вселенската карпа.

„Возбуден сум што научната ризница Psyche ќе се отвори како прва мисија на НАСА во 'металниот свет'. Со проучување на астероидот Психа се надеваме дека подобро ќе го разбереме универзумот и нашето место во него, особено во поглед на мистериозното метално јадро на нашата планета Земја“, рече Никола Фокс, соработник во Дирекцијата за научна мисија на НАСА.

Астероидот Психа орбитира околу Сонцето во појасот помеѓу орбитите на Марс и Јупитер. Истражувачите проценуваат дека 30% до 60% од неговото јадро е комбинација од железо и никел.

„Врз основа на податоците што ги имаме, би рекол дека повеќе од половината е метал. Ќе видиме нов вид на објект, така што многу наши идеи би можеле да се докажат како погрешни“, рече Линди Елкинс-Тантон, професорка на Државниот универзитет во Аризона.

Леталото, исто така, ќе ги тестира ласерските комуникации на НАСА во длабоката вселена, експериментален комуникациски метод кој би можел да го зголеми пропусниот опсег за 100 пати во однос на сегашниот стандард, а тоа се радио брановите.

„За неколку недели, Deep Space Optical Communications ќе започне да испраќа податоци на Земјата за да ја тестира клучната способност за иднината на истражувањето на вселената. Она што ќе го научиме ќе ни помогне да унапредиме нови иновативни технологии и да постигнеме похрабри цели во вселената“, рече д-р Прасун Десаи, помошник администратор во седиштето на НАСА.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе