НАСА

Вселенското летало Psyche на НАСА тргна на шестгодишно патување

Леталото Psyche, кое ѝ припаѓа на американската вселенска агенција НАСА, беше успешно лансирано и го започна своето шестгодишно патување до истоимениот астероид.
Read more
filter

НАСА откри метален објект на Марс

Роверот Curiosity на НАСА, што се наоѓа на Марс, откри необично парче метеорит, кој главно се состои од никел и железо. Името што го доби е: Cacao (какао).
Read more

НАСА откри нови детали за наследникот на телескопот Џејмс Веб

Read more
play_arrow

Како НАСА ги бира астронаутите?

Многу деца растат мечтаејќи еден ден кога ќе пораснат да станат астронаути кои ќе бидат дел од мисии на Месечината или на Марс.
Read more
play_arrow

Вселенски градини за НАСА: Проект со кој луѓето ќе го освојат Марс

Компанијата  Interstellar Lab неодамна претстави концепт за биосфери на надувување кои изгледаат како да се дел од научно-фантастичен филм.
Read more
play_arrow

НАСА: Во наредните 10 години луѓето ќе живеат на Месечината

Постојат големи шанси луѓето да живеат на Месечината уште во текот на оваа деценија, велат од НАСА за BBC.
Read more

Прво полетување на руски космонаут од САД по 20 години

Руски космонаут првпат по 20 години полета во вселената од американското тло - од Кејп Канаверал на Флорида до Меѓународната вселенска станица, заедно со уште тројца астронаути, двајца американски и еден јапонски, без разлика на големите т
Read more
play_arrow

Враќање на Месечината: НАСА ја лансира првата ракета од мисијата Artemis

По 50 години, луѓето повторно ќе чекорат по Месечината. Artemis 1 ќе лансира вселенски лет без екипаж, прва мисија во програмата која сака да изгради населби на Месечината.
Read more

НАСА ја претстави првата Домородна Американка што ќе патува во вселената

Астронаутката Никол Аунапу Ман на смериканската вселенска агенција НАСА, ќе стане првата домородна жена што ќе патува во вселената.
Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Сондата Voyager 1, која американската вселенска агенција НАСА ја лансираше во вселената пред 45 години, има проблем кој сè уште е мистерија за научниците на Земјата.
Read more

Фасцинантни први фотографии од новата мисија на НАСА

Остатоци од ѕвезда што експлодирала опкружена со светли виолетови облаци од гас - сцена како од научно-фантастични филмови во вистинска, автентична вселенска фотографија.
Read more
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more