Следете во живо

Враќање на Месечината: НАСА ја лансира првата ракета од мисијата Artemis

По 50 години, луѓето повторно ќе чекорат по Месечината. Artemis 1 ќе лансира вселенски лет без екипаж, прва мисија во програмата која сака да изгради населби на Месечината.

Artemis 1 е тест мисија без екипаж, но е првиот чекор кон враќање на луѓето на Месечината, по Apollo 17 мисијата во 1972 година. Населувањето на Месечината е важно за истражувањата на Марс бидејќи астронаутите сакаат да ја искористат површината на Месечината како еден вид почетна станица за повторно раздвижување во текот на долгите прошетки на Црвената планета.

Тимовите за лансирање во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида ги завршија последните подготовки пред планираниот денешен прв пробен лет на џиновската ракета  од новата генерација Artemis 1.

Со мисијата се планира луѓето да стигнат на Месечината во 2025 година и воспостават трајни населби во текот на патувања во следните години.

„На почетокот луѓето ќе одат на Месечината по недела дена, но идните мисии ќе остават луѓе по еден месец или два. На крајот ќе бидат направени трајни населби“, изјави за Deutsche Welle Јирген Шулц, инженер за воздухопловство во ЕСА.

URL

Мисијата ќе полета од вселенскиот центар „Кенеди“ денес во 7:30 на Флорида (13:30 во Централна Европа), лансирајќи го вселенскиот брод Orion кон Месечината .Лансирањето следете го во живо:

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе