Вучиќ: Во Косово се загрозени само Србите, за една година си заминале 13%

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека во иднина ќе се обиде да има најдобра можна комуникација со НАТО, како и дека го информирал Столтенберг дека во ризик се само Србите во Косово и дека во последната година 13% од нив го напуштиле Северно Косово поради малтретирање и притисок од режимот во Приштина.

„Повеќе од еден и пол час разговаравме за сите важни прашања и за нас е исто така важно што кажа Столтенберг и што можам да потврдам – соработката со НАТО и КФОР, со надеж дека колку што е можно, ќе обезбедиме безбедност за српскиот народ во Косово“, рече Вучиќ.

И кога Столтенберг вели дека КФОР обезбедува мир и безбедност за сите заедници во Косово – нема потреба да се обезбеди мир и безбедност за никој друг, освен за Србите, кои беа единствените загрозени или нападнати, рече Вучиќ.

Тој посочи дека само Србите биле нападнати од 2001 година, особено откако Албин Курти е на власт.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Регион

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Read more

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Read more

Две експлозии во Северна Митровица, активирана рачна бомба

Read more

Снегот пристигна во Србија, патните правци прв приоритет на службите

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Хамас ослободи уште 12 заложници

Читај повеќе

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе