Вујовиќ: Хрватска и Норвешка главни фаворити за светската титула

Еминентниот црногорски ракометен стратег и поранешен тренер на скопски Вардар, Веселин Вујовиќ, ги издвои Хрватска и Норвешка како главни фаворити за титулата на Светското првенство, што од 13 до 31 овој месец се одржува во Египет.

– Најголеми фаворити за медали се Хрватска и Норвешка. Словенија, исто така, има репрезентација, која може да направи изненадување, оцени Вујовиќ, кој од неодамна е нов тренер на екипата на Борац од Бања Лука.

– Ние секогаш, поради историјата и квалитетот, ги ставаме Французите и Данците во прв план, но на последните неколку големи натпреварувања тие паднаа. Коронавирусот ги диктираше составите, подготовките, формата… И на самото првенство може да се случи некој играч да се зарази, додаде Вујовиќ.

Токму вечерва Норвешка игра со Франција од 20:30, додека Хрватска стартува утре против Јапонија од 18 часот.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Ракомет

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Read more

Ракометарите со пораз од Белорусија го завршија настапот во Египет

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Ракометарите повторно поразени, останува уште дуелот со Белорусија

Read more
 

Спорт

Озил потпиша за Фенербахче, ќе заработува 5 пати помалку

Читај повеќе

Даниел Агер приведен на протестите во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Читај повеќе

Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Читај повеќе

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Читај повеќе

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Читај повеќе

Челси го отпушти Лампард, дали доаѓа Тухел?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои уште активно играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Читај повеќе