За да го посрамоти Путин, Украина објави имиња на „руски шпиони“ кои делуваат низ Европа

Б.С.Б.
/ 29.03.2022 / 12:26

Украина соопшти дека разоткрила 620 наводни „руски шпиони“, меѓу нив и еден кој го користи Skype прекарот JamesBond007, пишува британски Telegraph.

Иако Украина не соопшти како дошла до листата со имиња на 620 ФСБ агенти, истражувачка новинарска група вели дека некои од информациите се темелат на претходно протечени податоци.

Украинците велат дека овие „руски шпиони“ учествуваат во злосторнички активности ширум Европа, а некои од нив делувале и во Велика Британија. На листата има имиња, датуми на раѓање, број на пасоши, телефонски броеви, регистарски ознаки на автомобили и слично.

Меѓу имињата, еден од агентите го користи прекарот JamesBond007, друг сака врвни автомобили, а трет е пијаница кој постојано ги крши сообраќајните прописи.

Украинците не открија како успеале да дојдат до оваа листа.

Ако листата е точна, може да ги компромитира агентите на тајната руска служба, која минатата недела тргна „во лов“ по шпиони во сопствените редови. Претходно во март беше соопштено дека ФСБ не била информирана за инвазијата врз Украина, пишува Evening Standard.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе