За колку време електричен автомобил ќе помине 1000 километри?

Citroën организираше многу интересен тест. Водени од сознанието дека способноста за спокојно тргнување на долги патувања е една од главните пречки за прифаќање на електричните модели, решија да направат едноставен тест.

Намерата беше да откријат колку време му е потребно на електричен автомобил да помине растојание од 1000 километри, но земајќи ги предвид сите критериуми: капацитет на батеријата, потрошувачка на енергија или брзина на полнење. Тие делумно се водеа од фактот дека многу производители на електрични автомобили, за да го зголемат досегот на своите возила, ги опремија со потешки и поскапи батерии кои трошат повеќе енергија.

Citroën соработуваше со UTAC, глобално призната групација во областа на автомобилски тестови, валидации и сертификати. Прашањето што им беше поставено беше едноставно: колку време е потребно за да се поминат 1000 км со електрично возило, поточно ë-C4X?

Тоа е прашањето со кое се соочува клиентот кога ги гледа спецификациите: големина на батеријата, сертифициран опсег, тежина, брзина на полнење итн., без целосно да разбере како тоа се претвора во употреба во реалниот свет.

Со цел да обезбеди референтни точки, UTAC имаше задача да спроведе тест под строго слични услови каде што беа споредувани многу слични конкурентни возила: Renault Mégane e-Tech, Volkswagen ID 3 и MG 4. Местото за тестирање беше Circuit de Mortefontaine, на 50-тина километри од Париз, што значи дека условите на патиштата не влегле во равенката.

И, конечно, Citroën ë-C4 X се покажа како најбрз кој помина 1000 км со вкупно време, вклучувајќи го и полнењето, од 11 часа и 57 минути. На конкурентите им требаше помеѓу 14 и 67 минути подолго да го поминат истото растојание. Според тоа, резултатите се условени од помалата потрошувачка на енергија и оптимизираното време на полнење.

Со оглед на тоа што тестот беше организиран и финансиран од Citroën, секако дека не можеме да бидеме целосно сигурни во објективноста на критериумите, затоа нема ни да го откриеме редоследот, но за пофалба е што многу тешко разбирливите термини поврзани со електричните возила ѝ беа преведени на пошироката јавност на „секојдневен“ јазик.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе