Заблуди за безбедноста во сообраќајот и како правилно да го сместите детето во автомобил

Професорот Милан Вујаниќ од Сообраќајниот факултет во Белград за N1 вели дека возачите ја потценуваат опасноста од прекршување на сообраќајните правила, дека има многу заблуди за безбедноста на возачите, патниците и децата додека казните најчесто не се соодветни.

Тој вели дека во јавноста најчесто се зборува за брзината, иако таа „речиси никогаш не е директна причина“.

„Најчеста причина за несреќите е всушност невниманието“, изјави Милан Вујаниќ во емисијата „Нови Дан“ на N1.

Друга многу честа причина е погрешната проценка, а исклучително честа причина е недоразбирањето од страна на учесниците во сообраќајот, рече тој.

Тој додава дека според законот на патниците во патничко возило им е забрането да му пречат на возачот, но се поставува прашањето - како да се утврди тоа?

На прашањето како да се спречат сообраќајните несреќи, тој наведува дека Јапонија е најбезбедна земја за сообраќај, но нивната техника е - „колку повеќе крв на екранот, толку помалку на улица“.

„Кога ќе им ги покажете на луѓето последиците, тие се плашат од тоа“, рече Вујаниќ.

Тој смета дека луѓето ја потценуваат опасноста од возењето и дека возачите кои преживуваат сообраќајна несреќа често велат - „Не се снајдов“.

Еден од предлозите на Вујаниќ е дел од часот по техничка култура да се посвети на безбедноста во сообраќајот.

Заблуди за појасите и несоодветните казни

Зборувајќи за бројните заблуди, како на пример дека си побезбеден ако не носиш појас и дека трудниците не треба да носат појас, Вујаниќ вели дека тоа е „логиката на луѓето кои немаат знаење од технички науки“.

„Какви и да се последиците, тие ќе бидат помали или ќе ги нема ако ставите појас“, нагласува тој.

Тој додава дека при брзина до 60 километри на час сигурно ќе ве заштити појасот, додека со иста брзина без појас, оние на задното седиште можат со телото да ги убијат оние што седат напред. А трудницата ќе има драстично поголеми последици доколку не е прицврстена, рече тој.

Како да го ставите детето во седиште

Тамара Михајловиќ од Axkid Србија објасни за N1 дека детското седиште треба да биде поставено така што детето да гледа спротивна насока на движење.

Многу родители сакаат да кажат дека ова е „возење наопаку“, но всушност оваа поза е добра за дете до седум години, изјави Михајловиќ.

„Ова е петпати побезбедна насока... Доколку седиштето дозволува, можете да го монтирате и на предното седиште“, рече таа.

Вели дека наидуваат на предрасуди дека децата ќе им се слоши, но посочува дека овој правец не придонесува да им се слоши на децата, туку само луѓето кои се навикнати да се возат поинаку страдаат од вакви мачнини.

На прашањето кое е максималното ниво на безбедност, тој вели - „кога ќе ја видите ознаката плус-тест, тоа е најдоброто нешто што можете да им го дадете на децата“.

Треба да се земе предвид и возраста на детето и да се остават настрана предрасудите. Професорот Вујаниќ вели дека родителите кои не го ставаат своето дете на седиште не се свесни колку е тоа опасно.

Тој објаснува дека главата на детето е најтешка, па поради нагло сопирање или судир, детското седиште треба да биде свртено во спротивна насока на движење.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе