Замаглен вид или темни подочници: Сигнали кои не треба да ги игнорирате

Човечкото тело е една од најкомплицираните машини, кога испраќа одредени информации за здравјето тоа воопшто не треба да се игнорира.

Луѓето често го занемаруваат она што телото се обидува да им го каже, но на овие загрижувачки сигнали дефинитивно треба да им обрнете внимание.

1. Подочници

Темните кругови околу очите можат да се појават ако не спиете доволно, лекарите препорачуваат квалитетен сон од најмалку 7 до 8 часа. Но, подочниците можат да се појават и поради нешто друго, како анемија.

При анемија телото не произведува доволно црвени крвни клетки поради што кожата станува потемна под очите.

2. Замаглен вид

Ако чувствувате умор во очите или повремено не можете да ги препознаете луѓето или да ги читате патоказите од стандардна оддалеченост, веројатно сте развиле кратковидност или астигматизам. Треба да посетите оптичар.

3. Лупење на кожата

Лупењето на кожата е показател дека на вашето тело му недостигаат витамини. Исхраната богата со витамини и минерали треба брзо да ја подобри состојбата на кожата.

Ако лупењето е проследено со чешање, тогаш треба да посетите доктор. Можно е да имате габична инфекција.

4. Делумно губење на мирисот

Со стареењето острината на мирисот се намалува како последица од оштетување на нервниот систем. Но ако сте релативно млади и сте забележале дека губите осет за мирис одете на лекар. Тоа може да биде последица од силна настинка или од други вирусни инфекции.

5. Дислокација на зглобот во рамето

Изгледа дека зглобовите во рамената кај некои луѓе се полабави или можат да се движат во необични насоки. Тоа е показател на нестабилен зглоб на рамето, состојба кога зглобната глава излегува од зглобната чашка.

Може да биде и случај на вроден флексибилен лигамент или да биде предизвикан од спортска повреда.

Во секој случај е опасна состојба која може да доведе до повреда и дислокација на рамето.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе