Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Александра Спасеска
/ 04.07.2020 / 15:42

Ладен кофеински напиток кој ќе ве освежи во овие жешки летни денови звучи како одлична идеја, но ова кафе не е наменето само за во лето.

Ако сте љубител на кафе и сакате сѐ во врска со него – аромата, вкусот, енергијата – тогаш сигурно ќе го обожавате ладно цеденото кафе. Како обожавател на кафе, можам да потврдам дека овој начин на подготвување на кафето ми го редефинираше ритуалот и задоволството на правењето и пиењето кафе.

Ладно цеденото кафе (cold brew coffee) е тренд што зема замав во последно време, но е многу повеќе од минлив каприц на социјалните мрежи. Вака приготвеното кафе е поздраво и плус ќе ви заштеди многу време наутро. Сигурна сум дека ова ќе стане вашиот нов омилен начин на кој подготвувате кафе.

Процесот е многу едноставен: мелено кафе се прелева со ладна вода и се остава да отстои најмалку 12 часа на темно и ладно место, најдобро во фрижидер.

Потоа се процедува и се добива концентрат кој потоа треба да се раствори со вода. Може да додавате млеко, шеќер, карамел и други додатоци што го прават вашето кафе ваше посебно уживање.

Кафето добиено со оваа техника на ладно цедење има далеку помала киселост од кафето што се прави со жешка вода и има природно посладок и помек вкус.

Нема разлика во калориската вредност во споредба со другите кафиња, но бидејќи има помала киселост и е послатко, нема да имате потреба да додавате засладувачи, што значително ќе го намали бројот на калории што обично го внесувате со засладено кафе.

Погледнете ги овие три начини како се подготвува ладно цедено кафе и изберете го оној што најмногу ви одговара на вашите услови и потреби. Подготвениот концентрат може да го чувате во фрижидер 7 до 10 дена.

Remote video URL

Ако сте како мене и сакате да го искористите максимумот од намирниците и производите, со што штедите енергија, создавате помалку отпад и помалку купувате производи спакувани во пластика, талогот филтрирано кафе добро исцедете го низ парче памучен материјал и може да го искористите за правење домашни производи за нега на кожата, како скраб или пилинг. Како да ги направите овие средства за нега, видете ТУКА и ТУКА.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Рецепти

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе