Земјата се навалила на страна пред 84 милиони години

Веќе знаеме дека за време на процесот на вистинското поларно талкање (true polar wander - TPW), планетите и месечините понекогаш може да се навалат во однос на нивните оски, но сè уште не е познато колку често тоа ѝ се случувало на Земјата.

Една неодамнешна студија покажа дека еден таков настан ѝ се случил на нашата планета пред околу 84 милиони години, кога диносаурусите сè уште газеле на Земјата.

Експертите анализирале примероци од варовник од Италија, кои датираат од периодот доцна креда (пред 100,5 до 65,5 милиони години), за да најдат докази за поместувања во магнетниот запис што би укажал на појавата на TPW.

„Ова е најновото документирано TPW од големи размери, што ја доведува во прашање идејата дека оската на Земјата е во голема мера стабилна во последните 100 милиони години“, објаснуваат научниците во нивниот труд.

Земјата се состои од внатрешно јадро од цврст метал и надворешно јадро од течен метал, со цврста обвивка – Земјин плашт - и кора кои полека се движат околу течниот метал. Земјиното магнетно поле, создадено од надворешното јадро, може да се сними во карпи како оние што ги проучувале научниците, пишува Science Alert.

Вистинското поларно талкање е феномен во кој има значително поместување на географските полови и навалување на плаштот. Ништо навистина не се менува во однос на магнетното поле на Земјата, но карпите што се движат снимаат различни палеомагнетни податоци.

Податоците го покажаа растојанието помеѓу северниот и јужниот географски пол, овозможувајќи им на експертите да ги лоцираат половите.

„Замислете како ја гледате Земјата од вселената. Вистинско поларно талкање би изгледало како Земјата да се превртела на страна, но она што всушност се случува е дека целиот карпест дел од планетата, плаштот и кората, се врти околу течното надворешно јадро“, вели геологот Џо Киршвинк од Технолошкиот институт во Токио.

Според студијата, пред околу 84 милиони години имало навалување на Земјата од околу 12 степени, што се коригирало релативно брзо - во рок од околу пет милиони години.

Студија со наслов A Late Cretaceous true polar wander oscillation беше објавена во списанието Nature Communications.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Наука

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Read more

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе