Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

XBUS EV е најатрактивниот електричен модел, а најновите вести велат дека наскоро ќе пристигне на пазарот.

Статистиката вели дека околу 90 отсто од стартапите во Германија пропаѓаат во првите три години. Очигледно меѓу нив не е ElectricBrands, компанијата зад симпатичниот XBUS EV, за кој слушаме веќе три години. Сега дознаваме дека наскоро ќе се најде во продажба.

Поточно, првиот човек на компанијата, Макс Брант, потврди дека лансирањето на пазарот ќе се случи на крајот на следната година, а најдоцна на почетокот на 2025 година.

Немаше големи промени во однос на оригиналниот концепт. Модуларноста е дополнително зголемена, но сè уште постои идејата дека со помош на 10 модули кои можат да се менуваат, овој модел може лесно да се модифицира, на пример, од комбе во кабриолет и минијатурен кампер.

Она што е заедничко за сите верзии се теренските карактеристики подобрени со AWD погонот, подигнатиот под и дополнителната заштита на каросеријата. Стартната батерија има капацитет од само 10 kWh, и обезбедува автономија од 200 км. Во понудата ќе има и батерија од 30 kWh за автономија до 600 км.

Доколку се сомневате во опсегот, имајте на ум дека ова возило тежи само 600 килограми, а вкупната погонска моќ е 76 КС од четири електромотори.

Компанијата моментално работи на намалување на трошоците за да остане во доменот на најавените цени во 2021 година. Имено, тогашните проекции велеа дека XBUS може да се комерцијализира по почетна цена од 18.070 евра (во Германија), додека врвниот кампер би чинел околу 34.300 евра, односно 36.850 евра во offroad верзијата.

Remote video URL

Моделот нема да се произведува во Германија, но за производство е задолжена VDL Nedcar, која моментално го произведува BMW X1.

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе