Жорди Алба се жртвува за Лионел Меси

Поранешниот стандарден лев бек на Барселона Жорди Алба (34) потпиша предвремено раскинување на договорот со каталонскиот клуб.

Репрезентативецот на Шпанија со Барселона имаше договор до крајот на следната сезона, но тој одлучи „дека е најдобро да замине“, па од 1 јули ќе биде бесплатен играч.

Шпанските медиуми известуваат дека Алба се одлучил за овој потег за да ѝ помогне на Барселона да го донесе Лионел Меси.

Каталонскиот клуб мора да ги „исчисти“ платите, што преку продажба, што преку спогодбени раскинувања на договори со играчи, па потегот на Алба ќе помогне во тоа барем малку.

Алба е свесен дека би играл помалку следната сезона и ќе бара нов клуб, додека во исто време ќе ѝ помогне на Барса со ослободување од неговата плата.

Алба пристигна во Барселона во 2012 година од Валенсија, а со каталонскиот клуб освои шест титули првак на Шпанија, пет титули Куп на Кралот и една Лига на шампиони.

Одигра вкупно 458 натпревари за Барса, а оваа сезона настапи 29 пати.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Фудбал

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе