Златен волан: Кои се најдобрите автомобили на годината?

Најпрестижните награди во автомобилската индустрија што ги доделува најголемиот германски неделник Bild беа доделени по 43. пат.

Свеченоста за доделување на наградите за најдобри автомобили Златен волан се одржа во Берлин, каде на директорот на америанскиот гигант за електрични автомобили Елен Маск му беше врачено признание, а тој вети дека ќе ја отвори првата европска Tesla Gigafactory во близина на аеродромот во германската престолнина.

Наградите беа доделени во различни класи и категории, а ова се добитниците за оваа година:

Мал автомобил : Audi A1 Sportback 30 TFSI

Компактен автомобил : BMW Series 1 M135i xDrive

Висока средна класа: Tesla Model 3 (EV)

Мал SUV: Mazda CX-30 Skyactiv-D 1.8

Среден SUV: Jaguar I-Pace (EV)

Голем SUV: Audi e-tron 55 quattro (EV)

Спортски: Toyota GR Supra 3.0

Најактрактивен: BMW 8 Series

Најдобар автомобил под 25.000 евра: Škoda Kamiq

Најдобар автомобил под 35.000 евра: Kia XCeed

Најдобра иновација: Michelin airless tires

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

Авто новости

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Read more

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Читај повеќе

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе