Зошто оризот треба да се натопи во вода пред подготовка?

Оризот често се користи за подготовка на многу јадења, а најпознати се ризото и пилаф. Оризот можете да го користите и како прилог, а најчесто се јаде со кинеска храна. Можете да го користите и за бојадисување на велигденски јајца. За да направите вкусен ориз, треба да знаете како да го готвите, инаку зрната може да се залепат и да имаат благ вкус.

Многумина само го мијат оризот пред да го употребат, а истата постапка можете да ја видите и на социјалните мрежи. Но, за добро да се свари оризот, треба да го потопите во вода.

Руската готвачка Јулија Архипова советува оризот да се потопува во вода околу 2 часа пред да се готви. Откако оризот ќе остане во вода 2 часа, повторно исплакнете го и почнете да готвите. Стоењето во вода предизвикува ослободување на скробот, а воедно и оризот ќе набабри. Кога ќе го сварите ќе ви треба помалку течност, за околу 10%, а дополнителен плус е што зрната нема да се залепат и побрзо ќе се варат.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе