Зошто треба да внимавате кои податоци ги внесувате на Google?

Многу луѓе забораваат дека Google е онлајн платформа со помош на која ги наоѓаме страниците кои ни ги даваат потребните информации. Google нема сопствена содржина, па она што го пребарувате не мора да значи дека ќе биде вистинито и точно.

Веб страницата Gadgets Now открива неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на Google.

Е-банкарство

На Google постои мноштво од лажни страници за онлајн банкарство, затоа ве советуваме да не ја гуглате адресата преку пребарувачот, туку да ја запомните. Секогаш внимавајте дали сте на официјалниот сајт за да не ја нарушите вашата безбедност. Во спротивно, веројатноста дека ќе ви ги украдат личните податоци е многу голема.

Броеви на компанијата

Една од најпопуларните онлајн малверзации е објавување на лажни страници на компанијата и контакт броеви од корисничката служба.

Лекови и симптоми

Google дефинитивно не е вистинското место за барање на соодветните лекови. Gadgets Now советува да се консултирате со вашиот лекар и да не верувате на потенцијалните информации на интернет. Исто така, опасно е да купувате таблети на основа на сопствената проценка.

Медицински совети и лечење

Исто како и за таблетите, доколку сте болни, одете на лекар. Исто кога станува збор и за диета. Секој човек има различен организам, па затоа диетата треба да ви ја состави нутриционист на база на вашето здравје од претходно направените истражувања.

Финансиски совети

Google не е идеално место за барање совети за лични финансии и влогови. Советувајте се со економист, во банка.

Реклами

Лажните интернет страници кои нудат т.н реклами се многу чести на Google. Станува збор за уште еден пример кога луѓето се лажат за атрактивни цени, па кликаат на сајтовите кои можат да им ги украдат податоците за е-банкарството.

Бесплатни антивируси

Gadgets Now советува да не барате програми за бесплатни антивируси на Google. Тие сајтови обично се извор на вируси па, наместо да си го заштите телефонот ќе направите дополнителни проблеми.

Официјални сајтови на министерства

Секогаш одете директно на страницата на министерството, владата и државните органи доколку ве интересираат некои информации за даноците, болничките услуги, новите закони и слично.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Интернет

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Read more

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Read more

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе