Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

А.С.
/ 25.09.2023 / 15:33

Возењето велосипед е универзална активност што ја сакаат и децата и возрасните.

Некако се зема здраво за готово дека сите знаеме да возиме велосипед, а тоа е една од основните физички вештини на кои нашите родители нè учат во раното детство. Но, во зрелата возраст, колку успеваме да го задржиме велосипедот како редовна физичка активност или како превозно средство?

Иако електричните скутери се сè попопуларни, велосипедот е навистина едно од најевтините и најекономичните превозни средства што не штети на околината, а има повеќекратни придобивки за здравјето и расположението. 

Здравствени придобивки

Возењето велосипед позитивно влијае на менталното и физичкото здравје и е одлична алатка во борбата против седечки начин на живот.

Возењето велосипед е една од аеробните активности кои имаат корисен ефект врз нашиот циркулаторен и респираторен систем. Позитивно влијае на:

 • намалување на крвниот притисок
 • намалување на холестеролот во крвта
 • намалување на ризикот од дијабетес
 • намалување на ризикот од остеопороза
 • намалување на ризикот од депресија
 • спречување на влошување на мускулниот систем
 • троши калории.

Покрај наведеното, возењето велосипед е активност на отворено, па повеќе време поминуваме на свеж воздух и блага сончева светлина, која ни е потребна за витамин Д, но и за добро расположение и превенција од депресија.

Иако возењето велосипед не е активност со кревање тежина, тоа не значи дека мускулите не работат. Ако се прашувате кои мускули се развиваат со возење велосипед, тоа се:

 • мускулите на нозете
 • мускулите на задникот
 • стомачните мускули
 • мускулите на грбот.

Возењето велосипед и 'рбетот се два позитивно поврзани концепти бидејќи, како што е споменато, возењето велосипед ги зајакнува мускулите на грбот, што има корисен ефект врз поддршката на' рбетот.

Дополнителна предност е што нема толку големо оптоварување на зглобовите и колената како кога, на пример, трчате.

Понатаму, на прашањето за што помага возењето велосипед, можеме да го наведеме следново:

 • го стимулира лачењето на ендорфините
 • го намалува акумулираниот замор
 • редовното возење ја зајакнува кондицијата
 • ја подобрува координацијата.

За да ги почувствувате придобивките од возењето велосипед, важно е редовно и континуирано да ја спроведувате активноста на велосипедот. Возењето со велосипед до работа може да биде вашата почетна активност, а со текот на времето можете да ја продолжите турата или да продолжите да возите велосипед во слободното време.

Со други зборови, треба да возите велосипед најмалку 20 минути на ден. Возење велосипед по половина час дневно или возење велосипед 10 километри е добра почетна цел. Можете да креирате сопствена табела за напредок и да го зголемувате времето и должината на возењето со текот на времето.

Друг начин е да го поминете истото растојание за помалку време, што ќе ве принуди уште повеќе да работите на вашата кондиција. Но, внимавајте да го следите вашето темпо и физичка подготвеност и постепено да ги зголемувате предизвиците на возењето велосипед.

Возењето велосипед и слабеењето

Некои луѓе одлучуваат да возат велосипед мислејќи дека тоа ќе им помогне да се ослободат од вишокот килограми. Возењето велосипед секако ќе придонесе за трошење калории, но без калориски дефицит килограмите нема да се стопат.

За слабеење најважно е да ја прилагодите исхраната и да воведете редовна физичка активност. Тренинзите за сила или тренинзи со сопствена тежина или тегови ќе го забрзаат метаболизмот поради зголемување на мускулната маса, а аеробните активности како возење велосипед ќе придонесат за потрошувачка на калории.

За да знаеме колку калории согоруваме со возење велосипед, треба да се земат предвид неколку фактори:

 • возраст, пол и тежина на личноста
 • брзина на возењето велосипед
 • наклон на теренот
 • времетраење на возењето
 • аеродинамиката.

Сигурно не можеме да знаеме точно колку калории ќе согориме додека возиме велосипед, но можеме да дадеме груба проценка. Така, лице со тежина од 55 кг што постигнува брзина на возење велосипед од околу 25 км/ч ќе потроши околу 550 kcal. Тоа одговара на калориите внесени со еден ручек.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фит

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more
 

Магазин

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Читај повеќе

4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе