5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Дом со многу уреди кои ви го олеснуваат секојдневието не мора да значи безбеден дом. Имено, многу уреди можат да доведат до струен удар кога ќе останат вклучени, а може да ви ги зголемат и сметките за струја.

Затоа, кога одите на патување, исклучете ги уредите за безбедно да уживате во одморот.

Мали кујнски апарати

Ден Мок, директор на Mister Sparky, вели дека најдобро е да ги исклучите блендерите, апаратите за кафе, тостерите и другите мали кујнски апарати пред да патувате. Тој посочува дека овие уреди трошат струја и кога не работат. Метју Шели од Dualit препорачува и исклучување на малите кујнски апарати за да се намали ризикот од пожар или оштетување на апаратот доколку дојде до електричен удар.

Телевизори и конзоли за игри

Она што може да биде изненадување за многумина е тоа што оставањето на телевизорите и играчките конзоли е вистинска опасност за вашиот дом. Мок наведува дека тоа се уреди кои често се оставаат приклучени кога луѓето одат на одмор.

„Ако има големо невреме додека сте отсутни и немате заштита од напон низ целата куќа, уредите како телевизори и конзоли се изложени на ризик од преоптоварување и краток спој“, вели тој.

Компјутери и паметни уреди

Посовремените домови кои имаат таканаречени паметни системи исто така може да бидат изложени на ризик ако ги остават вклучените уреди. Според Мок, оставањето на уредите приклучени е една од главните грешки во те домови што треба да се избегнуваат. Тој истакнува дека не е доволно да го оставите компјутерот во режим на мирување кога одите на патување кое трае повеќе од еден ден.

Вентилатори и слични уреди

Мок исто така препорачува да ги исклучите сите вентилатори и прочистувачи на воздух пред да го напуштите вашиот дом. Тој посочува дека не треба да се вклучуваат, бидејќи на тој начин ризикувате и дефект или пожар во случај на струен удар. Исто така, овие уреди трошат многу енергија кога остануваат во stand by режим.

Машини за миење садови и машини за перење

Експертот за апарати во Domestic & General, Иан Палмер-Смит, истакнува дека машините за миење садови и машините за перење трошат многу електрична енергија поради потребата од вода. Тие трошат повеќе енергија од другите во stand by режим бидејќи треба да бидат подготвени да загреваат вода по потреба.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе