Аца Лукас потпишал за македонски фудбалски второлигаш

Веројатно и најголемите фанови на српската турбофолк ѕвезда не знаат дека изминатиов зимски преоден рок Аца Лукас одлучил да смени професија и да заигра за фудбал за Кожуф од Гевгелија.

Така барем известија неколку домашни спортски медиуми.

Правејќи преглед на сите трансфери во македонската втора фудбалска лига, одредени медиуми известија и дека Александар Вуксановиќ е ново засилување на гевгелиски Кожуф. Наводно дошол од српскиот клуб Моравац.

Тоа е всушност вистинското име на турбофолк ѕвездата Аца Лукас, иако играч со идентично име и презиме навистина постои, но е 20-годишен хрватски лев бек кој според Transfermarkt игра за хрватскиот нисколигаш Вутекс-Слога. Инаку, во македонскиот фудбал странци можат да играат само во првата лига, а не и во втората.

Како Аца Лукас завршил во Кожуф?

Па не завршил. Македонскиот портал нa англиски јазик, MacedonianFootball, револтиран од тоа што секој трансфер период одредени медиуми им го „позајмуваат“ прегледот на трансфери и си го објавуваат како нивно дело без ниту да спомнат од каде препишале, одлучил овој пат да ги насанка, па дечките од овој сајт поставиле неколку измислени егзотични трансфери.

„За жал некои портали наседнаа на нашата шега. Како и секоја година, нашата екипа цела зима макотрпно работеше на евиденција на сите трансфери од 1.МФЛ и 2.МФЛ и пред почетокот на втората полусезона на нашиот сајт ја објавивме комплетната трансфер листа, Но, додадовме и неколку 'натрапници'. Едно од овие имиња е и Аца Лукас (вистинското име му е Александар Вуксановиќ), а некои портали ја ископираа целата листа. И не само што не го наведоа изворот, туку и на слепо ја ископираа листата без да проверат што објавуваат“, објаснуваат од MacedonianFootball.

Контактирајќи ги колегите од MacedonianFootball, тие за Кајгана изјавија дека во објавените трансфери имало и други натрапници. Едниот го познавме како Фикрет Јахиќ, внук на Лепа Брена, додека останатите биле вистински играчи, но во маалски фудбал и другари на познаник на тимот на овој портал, а нивните имиња не ги открија.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

#мкфејл

Епизода на Jackass се снимала во Скопје?

Read more

Изгубени во преводот

Read more

Стевчо собра повеќе потписи од гласови – поразот главна тема на социјалните мрежи

Read more

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Read more
 

Магазин

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе