Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Некои македонски медиуми открија нова атракција за сите посетители на главниот град на нашиот северен сосед.

Ако одите во Белград, обавезно фотографирајте се со споменикот на Волкот во истоимената населба.

Не, не се работи на споменик на некој волк во Бео ЗОО, туку за споменик по кого и самата населбата го добила името Вуков споменик. Се наоѓа во стариот дел на градот, тромеѓето на Звездара, Палилула и Врачар.

Арно ама, македонските медиуми, експерти за Гугл транслејт, српското Вуков споменик, што инаку е споменик на Вук Караѓиќ, си го превеле, и најтрагично, објавиле како споменикот на Волкот.

Нормално, овој фејл заврши и во Facebook групата „Пуздер правам... од македонскиот јазик!“.

Вуков споменик, или по нашки споменикот на Волкот:

Тагови
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

#мкфејл

Епизода на Jackass се снимала во Скопје?

Read more

Изгубени во преводот

Read more

Стевчо собра повеќе потписи од гласови – поразот главна тема на социјалните мрежи

Read more

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Read more
 

Магазин

3 знаци дека сте во врска со партнер кој ве сака безусловно

Читај повеќе

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе