AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Weilan, компанија со седиште во Нанѓинг, Кина, разви роботско куче наречено AlphaDog.

AlphaDog е роботско куче опремено со сензори и вештачка интелигенција што му овозможува да извршува голем број функции.

Кинескиот робот е многу сличен на Sport, роботско куче произведено од Boston Dynamics. Тоа е робот со четири нозе што е повеќе ориентиран кон комерцијалниот пазар отколку за бизнис корисници.

„Многу личи на вистинско куче“, вели Ма Ѓие, еден од шефовите на компанијата Weilan.

Кучето-робот може да се движи со брзина до 15 км/ч, што значи дека е најбрзиот робот на пазарот. Тој е многу стабилен и може да ги предвиди видот и висината на подлогата и да се прилагоди на неговата околина. За да може роботот да функционира автономно, тој користи технологија 5G.

Продажбата во Кина веќе започна, а во текот на првиот месец беа продадени над 1.800 роботи. Цената на едно роботско куче е 2.400 долари.

„Најчесто ги нарачуваат програмери, гикови, но и деца на кои им се допаѓа ваквото ‘милениче’“, рече Ма.

Од Weilan се надеваат дека нивното роботско куче AlphaDog наскоро ќе може да им помага на лицата со оштетен вид.

„Помагањето на лицата со оштетен вид е важна цел за нас. Кога роботот ќе добие функција на вид, слух и дијалог, тој ќе може лесно да комуницира со лица со оштетен вид, да ги однесе до автобуската станица, супермаркет и слично", додаде Ма.

Компанијата има и поголемо куче-робот наменето за индустриска инспекција и одржување на машини.

Remote video URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Наука

Откриена единствената бремена мумија во светот

Read more

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Read more

Како изгледала вселената веднаш по Големата експлозија?

Read more

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе