Apple го претстави редизајнираниот iMac

Компанијата Apple го претстави редизајнираниот iMac.

Новиот iMac доаѓа со М1 процесор, тенок екран и куќиште со различни бои. Од Apple тврдат дека iMac е дизајниран за да биде идеален за процесорот M1.

Apple за новиот iMac одбра 24-инчен 4,5К екран. Задната страна на екранот не е заоблена туку е рамна.

Камерата е подобрена и сега има поголем сензор и резолуција од 1080p, a вграден е и подобар микрофон.

Освен новиот iMac, Apple претстави и нова тастатура во многу бои. Тастатурата има Touch ID копче за логирање.

Основниот модел iMac чини 1.299 долари, а некои бои се резервирани за поскапиот модел кој чини 1.499 долари. Продажбата почнува во втората половина на мај, а нарачките ќе се примаат од 30 април. На располагање се 7 бои.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Хардвер

Поглед во новите Samsung Galaxy Book Pro и Pro 360

Read more

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Read more

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Read more

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе