Apple работи на лаптоп со екран на преклопување

Asus е вистински пионер кога станува збор за лаптопи со екран на преклопување благодарение на линијата Zenbook Fold на компанијата, но во иднина би требало да се соочи со сериозна конкуренција.

Извештаите кои доаѓаат од Јужна Кореја наведуваат дека Apple работи на развој на лаптоп со екран што се преклопува и дека е во преговори со добавувачите да пласираат MacBook со овој дизајн. Доколку стане реалност, уредот би го „катализирал“ слабиот пазар на дисплеи.

Според достапните информации, претставувањето на лаптопот би требало да се случи во 2025 година, додека на пазарот би се појавил една година подоцна. Јужнокорејските производители како Samsung Display и LG Display неодамна инвестираа многу во OLED панели наменети за лаптопи, односно во време кога пазарот на паметни телефони е прилично заситен. Двете компании моментално ги „координираат плановите за развој и производство на преклопливи OLED панели за лаптопи“ додека нивниот пазар расте.

Нарачката на Apple дефинитивно би имала големо влијание на овој сè уште мал пазар. Поголемите екрани треба да бидат попрофитабилни за производителите на панели, но во исто време, потешко е да се постигне поголема густина на пиксели како што екраните стануваат поголеми.

Сепак, преклопливите екрани за лаптопи се попрофитабилни од екраните на преклопување за паметни телефони, така што ова е голема можност за производителите на дисплеи да заработат дополнителни пари во блиска иднина.

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе