Ништо од одбрана на титулата

Аргентина му ја одзеде на Бразил олимписката виза

Машката фудбалска репрезентација на Бразил нема да ја брани титулата олимписки победник летово во Париз. Имено, во решавачкиот натпревар од последното 3. коло од последната група на јужноамериканскиот квалификациски турнир што се игра во Венецуела, Бразил загуби со 0:1 од најголемиот ривал - Аргентина.

Стрелец на единствениот гол за аргентинската репрезентација до 23 години, предводена од Хавиер Масчерано, беше Лусиано Гондо во 77. минута.

Аргентина го заврши натпреварувањето во финалната група на второто место со 5 бода, додека Бразил остана трет со 3 бода.

Заедно со Аргентина, јужноамерикански претставник на Олимписките игри во Париз ќе биде Парагвај, кој во последниот натпревар на турнирот го совлада домаќинот Венецуела со 2:0 и со тоа го освои првото место со 7 бода. Венецуела, пак, остана последна во групата со само бод.

Покрај златото освоено пред три години во Токио, Бразил освои и злато на домашен терен во 2016 година во Рио де Жанеиро, а ова е првпат по 2004 година да не се пласираат на Олимпијадата. Аргентина, пак, ја освои титулата олимписки победник во фудбал во Атина во 2004 година и во Пекинг во 2008.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Фудбал

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Read more

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Read more

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Read more

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе