УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Фудбалерите на Интер со голот на Австриецот во финишот го скршија отпорот на Атлетико.

Интер го победи мадридски Атлетико со минимални 1:0 во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите одигран на миланскиот „Џузепе Меаца“.

Интер доминираше во поголемиот дел од натпреварот, но Атлетико очекувано одигра цврсто и дефанзивно, и до крајот избраниците на Диего Симеоне одолеваа на нападите на „Нераѕурите“.

Првото полувреме беше многу претпазливо од двете страни, немаше реални шанси, но голем хендикеп за Интер беше повредата на Маркус Турам, кој на полувреме беше заменет со Марко Арнаутовиќ.

Токму австрискиот напаѓач беше централна фигура на натпреварот, кој пропушти неколку одлични шанси и потоа го постигна единствениот гол.

Најпрво во 49. минута доби центаршут од Федерико Димарко, но шутираше само покрај десната статива.

На другата страна возврати Самуел Лино кога остро шутираше покрај голот, а во 63. минута Арнаутовиќ го промаши невозможното.

Австриецот шутна малку над пречката од чиста ситуација од само неколку метри откако капитенот Лаутаро Мартинес му испрати одлично додавање во шеснаесетникот, па резултатот остана 0:0.

Потоа со глава се закани и Лаутаро, но Јан Облак одлично одбрани, за Интер во 79. минута да дојде до заслужено водство.

По грешката на одбраната на Атлетико, Лаутаро тргна во контранапад, но истиот беше сопрен од брилијантниот Облак, а Арнаутовиќ налета на одбиената топка и ја испрати во мрежата за 1:0.

„Нераѕурите“ славеа сосема заслужено и ќе ја бранат предноста во реваншот кој е закажан за 13 март на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Remote video URL
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Read more

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе