Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Астронаут на НАСА и двајца руски космонаути се вратија на Земјата со леталото Soyuz MS-16, откако минаа 196 дена на Меѓународната вселенска станица.

Астронаутот Крис Касиди и космонаутите Анатолиј Иванишин и Иван Вагнер слетаа утринава во Казахстан. Враќањето мина без проблеми, под надзор на руската вселенска агенција Роскосмос. Тројцата астронаути се во добра состојба, а по слетувањето се прегледани од доктори.

Церемонијата на пречекот е значително поскромна, со цел максимално да се смали ризикот од зараза и ширење на коронавирусот.

реклама

Вести

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Read more

Нови видеа

play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more
play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more
play_arrow

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more
play_arrow

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more
play_arrow

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more
play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more
play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Read more
play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more
play_arrow

Рај за велосипедисти

Read more
play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more
play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more
play_arrow

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more