Автомобили во жолта и кафеава боја најчесто учествуваат во сообраќајни незгоди

Среќа, ги нема многу на патиштата.

Според најновото истражување на компанијата за обработка на податоци за автомобили carVertical, се чини дека возилата со одредени бои имаат поголема веројатност да учествуваат во сообраќајни несреќи од другите.

Бидејќи постои поврзаност помеѓу изборот на боја на автомобилот и навиките за возење, истражувањето откри кои бои се најбезбедни.

Изборот на бојата на автомобилот е под влијание на личниот вкус, достапноста, цената и трендовите на пазарот, а делумно и од самиот тип на возило. Повеќето возачи претпочитаат неутрални бои како сивата, чија вредност не се намалува толку многу како кај светлите бои.

Од сите возила на патот, најчесто оштетени се оние со кафеава боја на каросеријата (51%). Иако возачите на кафеави автомобили претпочитаат сигурност, луксуз и удобност, тоа не ги штити од учество во сообраќајни несреќи.

Возачите кои избираат жолти автомобили сакаат да бидат во центарот на вниманието. Можеби се склони да се докажуваат додека возат, па често претеруваат со педалата за гас. 50,6% од сите жолти возила проверени на carVertical имаат евиденција за оштетување. Црвените возила се веднаш позади со 49,8%. Во исто време, треба да се запомни дека жолтата и црвената често се избираат за спортски автомобили, што сугерира дека нивните сопственици сакаат брзина и ризик.

„Нема директна врска помеѓу бојата на автомобилот и неговото ниво на оштетување за време на употребата или просечната моќност на моторот. Можеме да претпоставиме дека сите овие бои со најголеми историски записи за оштетување често ги избираат возачите кои сакаат да се издвојат од толпата. Можеби тие можат да преземат малку повеќе ризик во градското возење“, објаснува Матас Бузелис, експерт за автомобили во carVertical.

Како светлите бои ја зголемуваат безбедноста на автомобилот?

Возачите на автомобили со светли бои често се сметаат за покажување и докажување. Сепак, светлите бои се сметаат и за побезбедни бидејќи таквите возила се повидливи при неповолни временски услови или при слаба видливост.

Белите автомобили, како и оние со посветли тонови, се издвојуваат во нивната околина, што им олеснува на пешаците и другите возачи да ги забележат. Тоа е сосема поинаква приказна со сиви или црни возила, што може да биде тешко да се забележат.

Според истражувањето на carVertical, сивата (44,7%) и белата (44,5%) се најбезбедни бои, што значи дека таквите возила имаат помала веројатност да учествуваат во сообраќајни несреќи.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе