Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Претседателот на Барселона, Жузеп Марија Бартомеу се повлекува од функцијата, соопшти синоќа прес-службата на каталонскиот клуб.

Причината за оставката се лошите спортски резултати и економската состојба на клубот. Гласањето на недоверба на Бартомеу собра повеќе од 16 илјади потписи.

Претходно, власта на Каталонија го одби барањето на управата на клубот да одржи референдум за да се изгласа недоверба на претседателот на Барселона, Бартомеу.

Настанот требаше да се одржи на 1-2 ноември, сепак, поради оставка на управата на клубот, нови избори ќе се одржат во рок од околу 40 дена. 

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Фудбал

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Read more

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Read more

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Read more

Спорт

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе