Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Поранешната шампионка на Вимблдон, Французинката Марион Бартоли, го даде своето мислење за непопуларното тврдење дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер досега.

Статистиката е кристално јасна и јасно ни кажува дека Новак Ѓоковиќ е најуспешниот тенисер на сите времиња. Рекордните 24 Грен слема се најдобар доказ за тоа тврдење.

Сепак, ако ја гледаме популарноста, пред него се неговите двајца најголеми конкуренти Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Токму на оваа тема во емисијата на „RMC“ се занимаваше и поранешната француска тенисерка Марион Бартоли, која работи како тениска аналитичарка.

„Добро знаеме дека да беше Новак Американец, со 24 Грен слема, 39 Мастерси, 6 Завршни турнири, рекорд по број на недели на прво место, оној кој играл најмногу финалиња на Грен слем, би имал статуа во секој град. Ова не е случај само затоа што е Србин. Тоа е многу мала земја со исклучително турбулентна понова историја“, рече Бартоли. Французинката продолжи ласкаво да зборува за Новак.

„Тоа е играч кој се најде на насловните страници минатата година поради апсолутно неверојатен настан. Излезе надвор од спортските страници. Ако играч кој освоил најмногу титули е избркан од земја и пред да замине бил во притвор, да го ставевте во серија на Netflix, не би поверувале“, додава таа.

Бартоли смета дека резултатите на Ѓоковиќ дефинитивно може да се споредат со најголемите спортисти досега, како Мухамед Али и Мајкл Џордан.

„Може ли да влезе во дебатите поради резултатите и фактот дека победуваше во три различни децении? Да, но не во однос на популарноста“, вели Французинката.

Марион Бартоли ја заврши кариерата пред десет години, а може да се пофали дека го освои Вимблдон во 2013 година.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Тенис

Циципас го истури гневот на тенискиот ракет

Read more

Новак Ѓоковиќ им оддаде почит на напаѓачите кои беа убиени во Косово

Read more

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more

Сведоштво на француска тенисерка: Тренерот ме силуваше 400 пати за две години

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе