Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Американската јавност остана запрепастена од навивачот кој воопшто не покажа грижа за неговото здравје фрлајќи се преку оградата од трибината за да го фати топчето и да осигура хоум-ран на Њујорк Јенкис.

Арон Џаџ во вторникот вечерта го направи 62. хоум-ран оваа сезона откако го погоди топчето кое полета кон трибините. Таму, пак, загреан навивач поита да го фати и дури се фрли преку оградата паѓајќи од високо.

Иначе, неговиот Њујорк Јенкис загуби со 2:3 од Тексас Ренџерс.

URL

Претпоставките се дека навивачот сакал да го фати топчето за да има кај себе дел од историјата, со оглед на тоа што со овој хоум-ран Џаџ го собори рекордот на Роџер Марис од далечната 1961 година за број на хоу-ран во една сезона. Или можеби за да го продаде на eBay за добра цена бидејќи бејзбол меморабилијата знае да достигне високи цени.

URL

Подоцна беше обелоденето дека навивачот не претрпел сериозни повреди, но и дека за негова несреќа не успеал да го фати топчето, а воедно и бил отстранет од стадионот.

URL
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Останати спортови

Снукер потег што не се повторува

Read more

Одбојкарите ги дознаа противниците на ЕУРО 2023

Read more

Статистиката вели: Во тек е најнеизвесната НФЛ сезона во последните 90 години

Read more

Тајсон Фјури: Ќе полудам ако престанам со боксот

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе