Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Лоша вест за љубителите на белиот ориз. Една нова студија покажа дека јадењето премногу рафинирани житарки е исто толку лошо за срцето како и јадењето премногу слатки.

Во извештајот, кој ги разгледува навиките во исхраната и здравствената историја на Иранците, се вели дека ризикот од предвремена коронарна артериска болест од јадење бел ориз е сличен на ризикот од јадење „нездрави шеќери и масла“ кои се наоѓаат во слатките.

Студијата се фокусираше на група од околу 2.500 луѓе. Некои од нив имале нормални артерии, а некои имале коронарна артериска болест. Секој учесник одговараше на прашања за исхраната за да одреди колку често јадат цели и рафинирани житарки. Истражувачите откриле дека поголем внес на рафинирани житарки е поврзан со зголемен ризик од предвремена коронарна артериска болест, додека потрошувачката на цели зрна е поврзана со намален ризик.

Зрната се „рафинираат“ кога се преработуваат во брашно или гриз, што им дава пофина текстура и подолг рок на траење, но елиминира некои клучни хранливи материи. Сепак, целите зрна, како кафеавиот ориз, овесот и лебот од цели зрна, ја содржат целата житарка.

Многу фактори се вклучени во тоа зошто луѓето можеби консумираат повеќе рафинирани житарки за разлика од цели зрна. Некои од најважните фактори кои треба да се земат предвид вклучуваат економија и приход, работа, образование, култура, возраст и слично“, рече д-р Мохамад Амин Кајави. Гаскареи, водечки автор на студијата, која ќе биде претставена на 13-тиот конгрес на здружението за кардиологија на Емиратите во Дубаи на конференција што започнува петок и ќе трае до недела.

Според докторот, исхраната која вклучува големи количини на нездрави и рафинирани житарки може да се смета за слична на диета која содржи многу нездрави шеќери и масла.

Рафинираните зрна брзо се разградуваат од телото бидејќи немаат влакна, што доведува до скок на нивото на шеќер во крвта после оброк. Со текот на времето, високиот шеќер во крвта може да ги оштети крвните садови и нервите кои го контролираат срцето и да предизвика таложење на наслаги на ѕидовите на артериите.

Извештајот за 2019 година од Американскиот колеџ за кардиологија и Американското здружение за срце препорачува разновидна исхрана со акцент на зеленчук, овошје, мешунки, цели зрна и риба за да се намалат факторите на ризик за срцеви заболувања.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Здравје

Долгото седење го зголемува ризикот од 4 вида рак

Read more

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Read more
 

Магазин

Колку е добро да се отвораат прозорците кога надвор е екстремно жешко?

Читај повеќе

Долгото седење го зголемува ризикот од 4 вида рак

Читај повеќе

3 знаци дека сте во врска со партнер кој ве сака безусловно

Читај повеќе

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе