Mercedes го претстави освеженото издание на својот најлуксузен седан

Со мал редизајн на S-Class, кој ќе се продава во втората половина на годината, доаѓаат уште повеќе безбедносни системи и опции за персонализација.

Луксузниот предводник на Mercedes помина низ пристојно освежување, како што неодамна го претставија во Штутгарт со најголемиот SUV GLS, а докажаниот рецепт вклучува минимални промени на каросеријата, подобрена мултимедија, уште повеќе безбедносни системи и поголеми опции за персонализација преку програмата Mercedes Manufaktur.

Покрај двете нови металик бои на каросеријата, потенцијалните купувачи на S-Class може да сметаат на дополнителни 12 ексклузивни бои на каросеријата од колекцијата Manufaktur, вклучувајќи мат опции. Од одделот за персонализација на Mercedes доаѓаат неколку нови опции за украсување на кабината, вклучувајќи дрво, алуминиум и кожа, а има и 5 интересни комбинации на бои во внатрешноста.

Секој што сака уште повеќе, треба да знае дека во одделот Manufactur, во кој зад рачната работа стојат 250 специјалисти чија обука траеше три години, се исто така подготвени за операции со кои купувачот на крајот може да смета на единствена копија од S-Class.

Поинтуитивен од порано, подобрениот мултимедијален систем MBUX, кој се контролира преку централниот OLED дисплеј, со себе ја носи и услугата RIDEVA од филмската компанија Sony Pictures Entertainment. Досегашните стандардни безбедносни системи се надополнети со систем кој (за заборавените) потсетува присуство на патници на задните седишта, а има и систем за автоматско менување лента.

Нема промени во погонските агрегати, а освежената S-Class (W223) е придвижувана од познатите 6 и 8-цилиндрични турбопетролни и турбодизел мотори, поддржани од благи и plug-in хибридни системи.

Тагови
реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Автомобили

RS e-tron GT Performance е најмоќното Audi во историјата

Read more

Поглед во новиот MINI Cooper F66

Read more

Поглед во новата Серија 1 на BMW

Read more

Поглед во концептот Skytop на BMW

Read more
 

Фото

  • filter

RS e-tron GT Performance е најмоќното Audi во историјата

Читај повеќе
  • filter

18 јуни 1815, Наполеон ја загубил битката кај Ватерло

Читај повеќе
  • filter

17 јуни 1950, направена првата успешна трансплантација на бубрег

Читај повеќе
  • filter

16 јуни 1963, Валентина станала првата жена во вселената

Читај повеќе
  • filter

15 јуни 1873, конечно била откриена Троја

Читај повеќе
  • filter

14 јуни 1777, САД го добиле првото официјално знаме

Читај повеќе
  • filter

13 јуни 2021, Македонија дебитираше на ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот MINI Cooper F66

Читај повеќе
  • filter

Арсовска ја претстави новата Ботаничка градина

Читај повеќе