Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Серијата 3 на BMW е можеби најпознатата спортска лимузина денес.

Може да го мразите или сакате баварскиот бренд, но сите ќе признаат дека Серија 3 е одлична спортска лимузина и не мора да биде во врвното издание како М3. Британскиот Carwow затоа одлучи да ја спореди понудата која навистина вклучува нешто за секого.

Првиот на линијата е M340d, кој се придвижува од линиски шестцилиндарски, а по Stage 1тјунингот, вреден само 1000 британски фунти, произведува дури 430 КС и 850 Nm. Погонот е на сите тркала, а менувачот е осумстепен автоматски. Тежи импресивни 1945 килограми.

Втор по ред е M340i, чиј 3.0-литарски мотор сега произведува 470 КС и 630 Nm. Погонот и менувачот се во основа исти, а тежината е 1758 кг.

Тука е и 330e, plug-in хибрид придвижуван од 2.0 бензински мотор и електричен мотор. Има 400 КС и 700 Nm. Овде погонот е заден, а масата е одлични 1740 кг.

Најевтиниот е хибридот со нешто повеќе од 48.200 британски фунти, бензинецот од 57.800 фунти и дизелот од 61.200 фунти, се разбира сите со вклучен тјунинг. Погледнете го видеото и одберете го вашиот фаворит.

Remote video URL
Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе