BMW 1602 е рачно изработен од јаглеродни влакна

Вљубениците во BMW и сите други љубители на автомобили дефинитивно ќе ѝ се восхитуваат на креацијата на Французинот Пол Лефевр.

Станува збор за BMW 1602, уникатно ремек дело кое претставува комбинација од класичен дизајн и техники за обликување на даска за сурфање.

Лефевр се преселил од Нормандија во Калифорнија за да прави даски за сурфање. Сопственик е на Son of Cobra, компанија за дизајнирање даски за сурфање со седиште во Коста Меса.

Сепак, зад себе има и неверојатен проект, а тоа е автомобил изграден на шасијата на класичниот модел BMW 1602 од 1969 година. Автомобилот добил каросерија од јаглеродни влакна која била рачно обликувана до совршенство, користејќи ја истата пена што се користи за даски за сурфање. Резултатот е автомобил кој не само што е лесен, туку има и импресивен, уникатен дизајн.

Remote video URL

Модниот и најуникатниот аспект на овој проект за ресто-модификација е количината на јаглерод што е искористена, бидејќи покривот, хаубата, вратите на автомобилот, предните и задните панели, па дури и контролната табла се направени од овој материјал. Сепак, Лефевр не се одлучил за изложен јаглерод бидејќи сметал дека не одговара на класичниот автомобил.

Фото галерија

Под хаубата е 2,3-литарски BMW S14 мотор, единица со високи перформанси првично развиена за BMW M3. Лефевр рече дека моторот испорачува 210 КС и е поврзан со рачен менувач.

Внатрешноста е импресивна како и надворешноста, едноставна, суптилна и полна со „вкусно“ дизајнирани елементи. Освен јаглерод, за вратите се користени и други лесни материјали. Фокусот бил ставен на намалување на тежината на автомобилот, а резултатот е вкупно 816 килограми.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе