BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Моделите 530e и 550e xDrive ќе се појават во салоните во ноември, придвижувани од турбо бензински мотори во комбинација со благ хибриден систем од 48 волти.

Палетата на верзии за новата (осма) генерација на неодамна претставената Серија 5 на BMW е проширена со две опции за приклучок за погон кои со себе носат благ 48-волтен хибриден систем и интегрален погон, а се кријат зад ознаките 530e и 550e xDrive.

Послабата верзија (530e) ја придвижува дволитарски четирицилиндричен турбо-бензинец кој во комбинација со хибридниот систем (eDrive) развива 299 КС и 450 Nm максимален вртежен момент, а во Минхен велат дека капацитетот од батериите што го придвижуваат електричниот мотор во 8-брзинскиот автоматски менувач е доволен за удобниот седан кој може да помине до 103 километри без да троши бензин. 530e од 0 до 100 км/час пристигнува за 6,3 секунди и развива 230 км/час.

Помоќната верзија на 550e xDrive доаѓа со трилитарски турбо бензински мотор со шест цилиндри, кој со помош на електричен мотор произведува комбинирана моќност од 489 КС и 700 Nm вртежен момент и може да вози до 90 километри само со електрична енергија. Максималната брзина е 250 км/час, а до 100 км/час достигнува за 4,3 секунди.

Корисниот капацитет на батериите кои се интегрирани во подот е 19,4 kWh, а освен што се полнат на полначите, може да се полнат и додека возите. Според нормите WLTP, просечната потрошувачка на бензин и во двата случаи е од 0,6 до еден литар на 100 километри, а во ситуација кога се вози само со електричен мотор, максималната брзина на електрифицираните „Fives“ е 140 км/час.

Основната цена за послабата верзија во Германија е 65.300 евра, а за помоќната 550e xDrive треба да се издвојат 77.300 евра. Го чекаме новиот (хибриден) М5...

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе