Боб Дилан ќе издаде нов албум, прв по осум години

Американскиот музичар Боб Дилан ќе издаде нов студиски албум, негов 39 по ред. „Rough and Rowdy Ways“ излегува на 19 јуни, соопшти Дилан на Twitter.

Според списанието Rolling Stone, албумот ќе содржи 10 песни. Три од нив веќе беа претставени, а тоа се 17-минутната „Murder Most Foul“ – за убиството на Џон Кенеди, натаму – „I Contain Multitudes“ и „False Prophet“.

„Rough and Rowdy Ways“ ќе биде првиот авторски албум на Дилан по осумгодишна пауза, по „Tempest“ од 2012 година. Во меѓувреме, тој објави уште три албуми – „Shadows in the Nigh“ (2015), „Fallen Angels“ (2016) и „Triplicate“ (2017), но тие се состојат од преработки на песни од други автори.

Со својата 50-годишна кариера, Боб Дилан е сметан за една од највпечатливите фигури во рок-музиката. Тој е вториот најзначаен изведувач во историјата, по „Битлс”.

Дилан во 2008 година ја доби Пулицеровата награда, а во 2016 година и Нобелова награда за литература – „за создавање трајни поетски обележја во големата американска музичка традиција“, како што истакнаа тогаш организаторите.  

реклама

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кога заразените со коронавирус најмногу ја шират инфекцијата?

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Музика

Џенифер Лопес целосно гола ја најави новата песна

Read more

Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Read more

Модата на AMA 2020: Што носеа познатите на црвениот тепих?

Read more

Тејлор Свифт освои три AMA награди и постави нов рекорд

Read more

Сцена

  • play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 актери чии ликови секогаш умираат во филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина негативецот познат по улогите во „Mad Max“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за последната сезона на „Vikings“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Sister of the Groom“ - новата романтична комедија на Paramount

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за новата сезона на „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „A Christmas Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Факти и фикција: Што е точно, а што не во популарната серија „The Crown“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix работи на корејска верзија на серијата „La Casa de Papel“

Читај повеќе