Болидот на Шумахер продаден за рекордни 14,8 милиони долари

Ф1
Б.С.Б.
/ 10.11.2022 / 09:20

Болидот на Ferrari F2003-GA, со кој Михаел Шумахер ја освои шестата светска титула во Формула 1, беше продаден за рекордна сума од 14,6 милиони швајцарски франци или 14,8 милиони долари.

Во 2003 година, Шумахер ја освои титулата по тешка борба со Кими Раиконен од Мекларен и Хуан Пабло Монтоја од Вилијамс. Германецот постигна шест победи во сезоната и заработи два бода повеќе од главниот ривал.

„Развиен е од двајцата инженери Рори Бирн и Рос Браун, кои одлучија да направат подолго меѓуосовинско растојание за подобра аеродинамика“, вели Винсент Луизи, задолжен за продажба на луксузни автомобили во аукциската куќа Sotheby's.

Со овој болид Шумахер во сезоната 2003 година оствари пет победи и тоа во Шпанија, Австрија, Канада, Италија и САД.

Шумахер зад воланот на овој болид освои шест титули, додека Ferrari стигна до петтата титула во конкуренција на конструктор.

F2003-GA требаше да се продаде за 9,3 милиони долари, но износот значително се зголеми по 40-минутната понуда.

Претходниот рекорд за продажба беше поставен пред пет години, кога Ferrari F2001 достигна вредност од 7,5 милиони долари.

Најскапиот автомобил во светот останува Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé од 1955 година, направен во само два примерока. Во мај оваа година беше продаден за 142 милиони долари. 

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе